8 آبان 1392
کد خبر : 1041

با htaccess آشنا شوید!

آموزش htaccess

حتما تا به حال با ورود به هاست و یا مشاهده اسکریپت ها htaccess  به گذرتون خورده ، امروز با این فایل آشنا میشویم.فایل htaccess یک فایل متن کوچک اما پر قدرت است که بسیاری از جنبه های نحوه نمایش صفحات وب را کنترل می کند. مانند انتقال کاربر به آدرس دیگر(redirect)، فعال کردن فشرده سازی فایل ها توسط سرور(gzip)، باز نویسی آدرس ها(rewrite urls)، فعال سازی کش مرورگر(leverage browser cache) و بسیاری دیگر را تنها با اضافه کردن چند خط کد به این فایل کوچک می توان انجام داد.


هرچند، حتی یک اشتباه هنگام تغییر یا بروز رسانی این فایل ممکن است باعث مشکلات بزرگ شود (مثلاً سایت دیگر نمایش داده نشود) پس باید در هنگام ویرایش این فایل بسیار با دقت عمل کنید. اما لازم نیست نگران باشید، کافیست قبل از ویرایش فایل htaccess همیشه یک کپی پشتیبان از فایلی که بدون مشکل کار می کند داشته باشید.

htaccess چیست؟

htaccess مخفف “HyperText Access” است که به فارسی می توان آن را به “دسترسی توسط ابرمتن” ترجمه کرد. در حالت عادی اگر بخواهید تغییراتی در وب سرور ایجاد کنید باید به فایل های تنظیمات وب سرور اصلی دسترسی داشته باشید، اما این فایل راه انجام بعضی کارها و تغییرات در وب سرور شما را بدون نیاز به فایل های اصلی ایجاد می کند. دسترسی به این فایل به وب مستر اجازه کارهایی را می دهد که شاید در نظرتان غیر ممکن باشد. فایل htaccess توسط وب سرورهای Apache و Litespeed استفاده می شود. من مطمئنم بیش از 90 درصد صاحبان سایت ها با این فایل برخورد خواهند کرد.

چگونه فایل htaccess خود را پیدا کنیم؟

فایل htaccess در ریشه سایت یا root قرار دارد (جایی که فایل هایتان را بارگذاری می کنید). این بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید فایل htaccess به صورت پیش فرض یک فایل مخفی است. اکثر وب هاست ها یک گزینه نمایش فایل های مخفی (See hidden files) دارند که موقع باز کردن مدیریت فایل نمایش داده می شود، مطمئن شوید این گزینه تیک دارد سپس وارد File manager یا قسمت مدیریت فایل ها شوید. البته ممکن است این فایل وجود نداشته باشد، یا چند فایل htaccess موجود باشد. به صورت تئوری هر پوشه باید دارای یک فایل htaccess باشد. هرچند که معمولاً فقط یک فایل htaccess در ریشه (root) سایت در فولدر “www” یا “public_html” موجود است.

اگر نتوانستید این فایل را پیدا کنید، یا مطمئن نیستید که این فایل را دارید یا خیر باید با مدیر هاست خود تماس بگیرید و در این باره از او سوال کنید. اگر درباره وبسایت خود جدی هستید، باید بدانید که این فایل دقیقاً در کجا قرار دارد و چگونه باید از آن استفاده کنید. با استفاده از فایل htaccess می توانید کارهای بسیاری انجام دهید و همچنین می توانید با استفاده از این فایل راه کارهای گوگل برای افزایش سرعت سایت را بهتر انجام دهید.

چگونه فایل htaccess را ویرایش کنیم؟

این فایل فقط یک فایل متن (text) است، پس توسط یک “notepad” می توانید تغییرات را انجام دهید یا از ویرایشگر هاست خود استفاده کنید. اما مطلبی که هنگام ویرایش این فایل باید به آن توجه کنید این است که :

همیشه قبل از ویرایش باید یک کپی پشتیبان از فایل htaccess خود داشته باشید!

یک کپی از فایل اصلی ایجاد کنید و آن را مثلاً “htaccess-backup” یا چیزی مثل این بنامید. این خیلی مهم است که این پشتیبان گیری را به خاطر بسپارید چرا که تغییرات اشتباه ممکن است منجر به عدم نمایش سایت شما شود.

توصیه هایی برای ویرایش فایل htaccess


1. همیشه یک کپی پشتیبان از فایل htaccess که بدون مشکل کار می کند داشته باشید.

2. هر زمان که تغییری در این فایل ایجاد کردید باید این فایل را ذخیره کنید، سپس به صفحه سایت خود بروید و مرورگر را بازنشانی “refresh” کنید تا مطمئن شوید که سایت به صورت صحیح نمایش داده می شود.

3. اگر خرابکاری کردید لازم نیست که نگران باشید، کافیست محتوای فایلی که به عنوان پشتیبان فایل htaccess از آن استفاده می کنید را کپی کنید و جایگزین فایل اصلی نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:اصول طراحی وب | basics


وب / سایر مقالات وب sepahna 5 775 بازدید 0 نظر پرینت
  • +5

دیدگاه خود را ثبت کنید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :