19 اسفند 1398
کد خبر : 6624

بسته 100 گیگ اینترنت رایگان

بسته 100 گیگ اینترنت رایگان 

 یکشنبه این بسته برای اکثر کاربران اینترنت ثابت ارایه شد. حالا اما خیلی منطقی است که انتظار داشته باشیم بسته ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان باعث افت کیفیت شدید اینترنت شود. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.


شیوع کرونا در کشور، افراد را به قرنطینه اختیاری در خانه تشویق کرده است، از همان روزهای ابتدایی که اعلام شد برای جلوگیری از گسترش کووید 19، بهتر است از هر رفت وآمد غیرضروری جلوگیری شود، افرادی که این امکان برایشان فراهم بود، ماندن در خانه را ترجیح دادند. با تجمیع دانش آموزان، دانشجویان و کارکنانی که ناچار به انجام فعالیت های خود از منزل هستند، در استفاده از اینترنت، مصرف افزایش یافت.

افزایش 40 درصدی مصرف دیتای کشور در مدت یک هفته، اتفاقی که اپراتورها خود را برای آن آماده نکرده بودند، منجربه کاهش کیفیت اینترنت شد تا جایی که زیرساخت اعلام کرد ظرفیت شبکه ارتباطی اپراتورها را حدود ۳۰۰ گیگابیت برثانیه افزایش داده است. اما با توجه به اینکه کرونا در کشور مهار نشده و تعداد مبتلایان به این ویروس روز به روز افزایش می یابد، بسیاری از کاربران خواستار امکاناتی از جمله اینترنت رایگان برای گذراندن این اوقات در منازل بودند، موضوعی که وزیر ارتباطات با آن موافقت کرده و از ارایه ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان ثابت خبر داد.

با وجود این، در این شرایط که روند خانه نشینی مردم هنوز ادامه دارد و مردم بیش از هر زمان دیگری از اینترنت استفاده می کنند، این بسته های 100 گیگابایتی، به هجوم افراد به اینترنت دامن می زند، این در حالی است که همین حالا هم بسیاری از کاربران از کیفیت اینترنت ناراضی هستند، به طوری که از وزیر درخواست می کنند به جای ارایه اینترنت رایگان، فکری به حال سرعت و کیفیت خدمات کند.

در پی شیوع ویروس کرونا کاربران شبکه های اجتماعی خواستار دریافت تسهیلاتی ویژه از وزارت ارتباطات بودند که با توجه به تصمیم اتخاذ شده برای خانه نشینی یا قرنطینه خانگی به منظور کاهش روند ابتلا به کرونا، وزارت ارتباطات امکان ارایه اینترنت رایگان را فراهم کند. در نهایت محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد از روز یکشنبه 18 اسفند تا پایان سال جاری، ارایه کنندگان خدمات اینترنت ثابت برای همه کاربران خود به صورت رایگان یک بسته ۱۰۰گیگابایتی فعال می کنند.

ظرفیت اپراتورهای موبایل اشباع است
فلاح جوشقانی در پاسخ به این سوال که اکنون تعداد زیادی از کاربران به جای اینترنت ثابت در خانه نیز از اینترنت همراه استفاده می کنند، گفت:

«بسیاری از کاربران تقاضای اینترنت رایگان موبایل را داشتند اما از آن جایی که در اپراتورها ظرفیت نزدیک اشباع است، اکنون این اقدام امکان پذیر نیست و ظرفیت شبکه موبایل، اجازه عرضه اینترنت رایگان را نمی دهد. با تمام ظرفیت هایی که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت در این مدت به اپراتورها اختصاص پیدا کرده تا بتوانند خدمات بهتری ارایه کنند. ترافیک اپراتورهای موبایل بسیار بالاست و هنوز ظرفیت به این حد نرسیده که بتوان برای مشترکان تلفن همراه اینترنت رایگان اختصاص داد اما در حال صحبت با اپراتورها هستیم و اگر اتفاق خاصی رخ داد به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد.. بحث اصلی این روزها مربوط به داخل خانه ماندن مردم است و چون در این شرایط بیشتر از اینترنت ثابت استفاده می شود، سعی کردیم ظرفیت اینترنت رایگان را از این طریق برایشان فعال کنیم.»

کاهش ۲۵ درصدی سرعت اینترنت به صورت رسمی تایید شد
او درباره گلایه مردم نسبت به کیفیت نامناسب اینترنت ثابت گفت:

«میانگین سرعت اینترنت برای کاربران موبایل حدود ۱۲ مگابیت بر ثانیه بود که در هفته گذشته به حدود نصف رسید. هم اکنون با ارتقای ظرفیت شبکه اپراتورها، میانگین سرعت کاربران به ۹ مگابیت رسیده است. در همین حال سرعت اینترنت کاربران ثابت نیز به طور میانگین حدود ۸ مگابیت برثانیه بود که اوایل هفته گذشته به نصف رسید؛ اما هم اکنون میانگین سرعت اینترنت ثابت کاربران حدود ۶ مگابیت برثانیه است.

ما قبول داریم که هنوز شرایط مانند قبل به حالت عادی بازنگشته است اما با توجه به وضعیت روزهای اول هفته گذشته، هم اکنون اینترنت در شرایط قابل قبول تری قرار دارد. شرکت ارتباطات زیرساخت ظرفیت پهنای باند را طی این دو هفته ۳۰۰ گیگابایت بر ثانیه افزایش داده است ضمن اینکه محدودیت هایی که در حوزه انتقال وجود داشت را برطرف کردیم. اما باید این نکته را در نظر داشت که مردم بیش از هر زمان دیگری در حال استفاده از اینترنت هستند و با فعال شدن بسته ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان قطعا فعالیت کاربران بیشتر می شود. شرکت زیرساخت، شرکت مخابرات و شرکت های ارایه دهنده خدمات تلفن ثابت تمام تلاش خودر ا به کار می گیرند که مشکل کیفیت برطرف شود. اکنون تمام اپراتورها برای خدمت رسانی بیشتر در حال آماده باش هستند و هر روز ظرفیت خود را بالاتر می برند تا کاربران مشکلی نداشته باشند.»

افت کیفیت اینترنت هنوز ادامه دارد
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هنوز کیفیت اینترنت به وضعیت ایام قبل از شیوع بیماری کرونا نرسیده است و افت کیفیت اینترنت همچنان وجود دارد، گفت:

«بخشی از مشکلات کیفیت به شبکه دسترسی و بخشی نیز به محدودیت های فرکانسی بازمی گردد. با این حال با افزایش پهنای باند، مشکلات تا حدود بسیاری جبران شده و شرایط از هفته گذشته بسیار بهتر است. هفته گذشته شاهد اشباع ظرفیت شبکه اینترنت بودیم و ترافیک مصرف اینترنت بالا رفته بود؛ اما هم اکنون با تمهیداتی که اپراتورها اندیشیده اند و توسعه ظرفیت اینترنت، امکان مدیریت مصرف و کیفیت سرویس وجود دارد.

منبع : ترنجی


اخبار / اخبار داخلی sepahna 1 767 بازدید 0 نظر پرینت
  • 0

دیدگاه خود را ثبت کنید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :