27 دی 1392
کد خبر : 1319

ویچت جاسوسی زیرک!!

wechat جاسوس

پس از نصب ویچت و وایبر بر روی گوشی خود باید شماره موبایل ‌تان را تایید کنید، فرآیند تایید شماره موبایل توسط وایبر از طریق ارسال SMS به شماره شما انجام می شود و اینجاست که ویچت و وایبر از سرویس های ما استفاده می‌کند! البته شاید به واقع ویچت و وایبر مقصر اصلی در این موضوع نباشد و مقصر اصلی را باید کاربرانی بدانیم که بدون خواندن فرم عضویت، بر روی گزینه “موافقم”‌ کلیک می‌کنند!


این روزها دست هرکسی در هر رده سنی یک و یا چند موبایل است. موبایل‌هایی که با پیشرفت علم آنچنان ترقی کرده‌اند که خوب می‌توانند مخابرات و هزینه‌های مکالماتی آن را دور بزنند! تنها با نصب نرم ‌افزارهای مکالماتی کاملاً رایگان و اتصال به اینترنت.
جاسوس

در چند دهه ی اخیر سرویس های اطلاعاتی به هر قیمتی و به هر روشی در صدد دریافت اطلاعات می باشند. در مرحله جمع آوری اطلاعات هیچ گونه تمایزی قائل نیستند و براساس سیاست های آنها معروف است: هر اطلاعاتی ولو بی ارزش ، ارزش جمع آوری اولیه را دارد. در واقع شاکله ی جمع آوری اطلاعات هر روز دچار تغییر و تحولات بیشتر با عمق تاثیر گذاری و وابستگی بسیار زیاد، ارزان و سریع و مستقیم می باشد

تا دیروز برای دسترسی به شبکه اجتماعی صهیونیستی فیس بوک می بایست حداقل به یک رایانه همراه و اینترنت نیاز بود و در کشور ما به یک نرم افزار غیرقانونی یا راهکار غیرقانونی برای دور زدن فیلترینگ نیاز بوده است و مطمئنا قشر بسیار زیادی شامل دسترسی به این امکانات نبودند و جمعیت آماری را ثابت یا بعضا به صورت کاهشی دنبال می نمود. لذا این ابزار جاسوسی یا به قولی ماشین جاسوسی نوین غرب دچار سقوط گردیده است و این امر روند جمع آوری اطلاعات مردم دچار اختلال گردیده است. اما امروزه برای اینکه بتوانند این محدودیت های دسترسی و نیازهای سخت افزاری گران را از چرخه ی افراد خارج نمایند، شاکله، ابزار و نوع دسترسی را دچار تحول نمودند .

شاید کمتر کارشناس امنیت فناوری اطلاعات و جنگ نرم بدان اذعان نکند که هر نرم افزار یا ابزاری که به رایگان در دسترس قرار می گیرد و این نرم افزار به دنبال جمع آوری اطلاعات مستقیم باشد، در پس پرده ی آن سرویس های جاسوسی و اطلاعاتی قرار نداشته باشد . در مباحث بسیاری وابستگی برخی از این شبکه ها به سرویس های جاسوسی اثبات گردیده اند که علاقه مندان با جستجوی بسیار کمی در اینترنت می توانند به این مستندات دسترسی پیدا نمایند .

نکته‌ اساسی در مورد اپلیکیشن ویچت (Wechat  - محصولی چینی )، این است که از هیچ سیستم رمزگذاری برای اطلاعات کاربران استفاده نمی‌کند و گزارش‌های مختلفی نیز وجود دارد که باعث نگرانی کاربران نسبت به شنود مکالمات آن‌ها می‌شود

اگر فکر می‌کنید که ویچت و وایبر یک اپلیکیشن معمولی و همچون دیگر برنامه‌های این رده هستند، سخت در اشتباه هستید. چرا که تعداد کاربران این شرکت ها در نوامبر سال 2013 به 175 میلیون نفر رسید. کاربران این شرکت در سپتامبر سال 2012 صد میلیون نفر و در دسامبر 2012 صد و چهل میلیون نفر بود. کاربران در روز حدود 10 میلیون مکالمه با میانگین 2 میلیارد دقیقه انجام می ‌دهند و بیش از 6 میلیارد پیامک در هر ماه به دیگر کاربران وایبر ارسال می‌ کنند.

در میان این افزایش محبوبیت، رازهایی هم از آن فاش شد؛ رازهایی که گویا پرده از یک جاسوسی برمی‌ دارد.جاسوسی در لغت به معنا کسب اطلاعات سری به صورت مخفیانه است. این درحالی است که به هنگام نصب این اپلیکشین ها، فرمی نمایش داده می‌شود که تنها در صورت موافقت با آن می‌توانید کاربر وایبر شوید. این شرکت در فرم عضویت نوشته است: نرم افزار وایبر فایل صوتی مفصلی از مکالمه هر تماسی از همه تلفن‌ها و شبکه‌ها بدست می‌آورد تا درک بهتری از عملکرد شبکه و جزئیات آن از نظر تعداد مکالمه‌های کاربران و مکان‌های تماس و زمان مکالمه‌ها و نوع شبکه استفاده شده، داشته باشد. این شرکت این اقدام را اینگونه توجیه کرده است که به دنبال اطلاع از هر مشکل فنی و بهبود خدمات یا دلایل امنیتی عمومی است ولی این شرکت فایل مکالمه‌های ضبط شده را به مدت 30 ماه نگه می دارد.
چت

افزون بر این فرم عضویت پس از نصب ویچت و وایبر بر روی گوشی خود باید شماره موبایل ‌تان را تایید کنید، فرآیند تایید شماره موبایل توسط وایبر از طریق ارسال SMS به شماره شما انجام می شود و اینجاست که ویچت و وایبر از سرویس های ما استفاده می‌کند! البته شاید به واقع ویچت و وایبر مقصر اصلی در این موضوع نباشد و مقصر اصلی را باید کاربرانی بدانیم که بدون خواندن فرم عضویت، بر روی گزینه “موافقم”‌ کلیک می‌کنند!

در بررسی اجمالی شاهد هستیم که چند نکته در نرم افزارهای اینچنینی بسیار مهم قلمداد شده است و مطمئنا هدف آنها کسب و ذخیره سازی همین اطلاعات می باشد .

نکته‌ اساسی در مورد اپلیکیشن ویچت (Wechat  - محصولی چینی )، این است که از هیچ سیستم رمزگذاری برای اطلاعات کاربران استفاده نمی‌کند و گزارش‌های مختلفی نیز وجود دارد که باعث نگرانی کاربران نسبت به شنود مکالمات آن‌ها می‌شود.

در همین راستا به گزارش گاردین، یک فعال حقوق بشر به نام "هو جیا" به دلیل شنود چت‌ها و تماس‌ هایش از طریق وی‌چت بازداشت شد و سه سال از عمر خود را در زندان‌های چین گذراند.

افزون بر این فرم عضویت پس از نصب ویچت و وایبر بر روی گوشی خود باید شماره موبایل ‌تان را تایید کنید، فرآیند تایید شماره موبایل توسط وایبر از طریق ارسال SMS به شماره شما انجام می شود و اینجاست که ویچت و وایبر از سرویس های ما استفاده می‌کند!

عکس های شخصی ، شماره تلفن همراه ، موقعیت های مکانی ، حلقه های ارتباطی دوستان ، فامیل یا رده بندی نوع ارتباط هویتی ، فیلم های شخصی ، صدا و نوع صدا ( براساس هویت شناسی مبنی بر صدا = این مسئله برای سرویس های جاسوسی بسیار حائز اهمیت است زیرا براساس پردازش های آتی می توانند مکالمات و ارتباطات صوتی شما از منابع دیگر را نیز شناسایی و طبقه بندی نمایند .) در واقع در این نوع ابزارهای امروزی نکاتی که از بسیاری از کاربران مغفول مانده است سوای مسایل مطرح شده در فوق ، مسایل پشت پرده و نیات دیگر می باشد . کافی است انسان دارای کمی ذکاوت و حس کنجکاوی باشد تا بتواند به این سلسله اقدامات برنامه ریزی شده پی برد .

ضمن اینکه شبکه اجتماعی جدید «وی‌چت» باعث عادی‌سازی روابط نامشروع می‌شود، افزود: شبکه اجتماعی جدید "وی‌چت" اصالت خانواده را متزلزل می‌کند و آثار منفی به‌دنبال دارد که باید به‌طور جدی به این مبحث پرداخت و جلوی گسترش چنین شبکه‌هایی را گرفت. بنابراین امید است مسئولان امر در خصوص این نوع نرم افزارها دقت بیشتری نمایند و علاوه بر کنترل و مدیریت تبلیغاتی آزادسازی فیس بوک ، به خطرات غیر قابل بازگشت چنین نرم افزارهایی برای بنیان اجتماعی جامعه توجه داشته باشند و ضمن جلوگیری از اشاعه چنین نرم افزارهایی ، از نرم افزارهای بومی کنونی حمایت نموده و در صدد توسعه و اشاعه نرم افرازهای بومی مبتنی بر معیارهای ایرانی اسلامی اقدام نمایند .

 

منبع:تبیان

گزارش : آزاده مرنی


اخبار / اخبار داخلی sepahna 3 295 بازدید 0 نظر پرینت
  • 0

دیدگاه خود را ثبت کنید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :