عضویت در گروه کلبه دوستی
آمریکا, دردسر پیشرفت انرژی هسته ای ایران

درباره انرژی هسته ای ایران

نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی هسته ای از پیشرفت های هسته ای ایران در ماه های گذشته ابراز نگرانی کرد و از حسن روحانی رییس جمهور ایران خواست تا گام های مشخصی برای رفع نگرانی های جامعه جهانی از ماهیت برنامه هسته ای ایران بردارد.


به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز" جوزف مک مانوس" نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی هسته ای روز چهارشنبه در نشست شورای حکام آژانس در وین ابراز امیدواری کرد که دولت روحانی با برداشتن گام‌های مشخص در ماه‌های آينده در مورد برنامه هسته ای خود شفاف‌سازی کرده و قول همکاری دهد.

نماینده آمريکا در آژانس با اشاره به این که ايران با ادامه نصب سانتريفوژهای نسل اول و پيشرفته، ظرفيت غنی‌سازی اورانيوم خود را توسعه داده است، اين اقدامات را مایه تشديد نگرانی‌ها درباره فعاليت‌هايی دانست که به گفته وی ممنوع  است.

مک‌مانوس با اشاره به تغييرات تازه در  راکتور اراک و همچنين آغاز سوختگذاری در آن،  اين اتفاقات جدید را "پيشرفت‌های دردسرآفرين" خواند که موجب نگرانی آمریکا و جامعه جهانی شده است.

همزمان نمايندگان اتحاديه اروپا در آژانس بین المللی انرژی هسته ای روزگذشته با صدور بيانيه‌ای، ايران را تهديد کردند که در صورت عدم همکاری با بازرسان آژانس درباره فعاليت‌های هسته‌ای خود اقدامات ديپلماتيک‌ ضد تهران را تشديد می‌کنند.

در اين بيانيه که در نشست شورای حکام خوانده شد، اتحاديه اروپا ماه نوامبر را به عنوان ضرب‌الاجل برای ايران تعيين کرده است تا با آژانس همکاری کند.

ایران اتهامات برخی کشورهای از جمله آمریکا مبنی بر اهداف نظامی برنامه هسته ای خود را رد کرده و دولت یازدهم اعلام کرده است حاضر است در چارچوب نگاه "برد – برد" به حل و فصل اختلافات موجود بر سر برنامه هسته ای بپردازد.

حسن روحانی رییس جمهور اعلام کرده است که گام نخست گفت و گوهای جدید ایران و کشورهای گروه 1+5 که از این پس وزارت امور خارجه متولی آن است احتمالا در حاشیه سفر وی برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک انجام خواهد شد.

 

 

 

منبع:عصرایران

0
نام:*
ایمیل:


جستجو در سایت
برند مورد علاقه شما
تقویم سایت
<    «  خرداد 1399  »    >
شیدسچپج
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31