5 اسفند 1393
کد خبر : 1978

علت فیلتر نشدن Line

لاین - فیلترینگ - فیلتر شدن

با گسترش امر فیلترینگ و فیلتر شدن خیلی از برنامه ها نظیر uc و .... امروز به بررسی فیلتر نشدن لاین می پردازیم.

چند روزی است که در فضای مجازی از فیلتر شدن نرم‌افزارهای پیام رسان واتس‌آپ، وایبر و تانگو سخن به میان آمده است.

این خبرها زمانی شروع شد که محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه، نامه‌ای به وزیر ارتباطات برای مسدود شدن نرم افزارهای فوق داد. در این نامه اعلام شده بود که "در اجرای دستور ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت‌الله آملی ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به فرآهم‌آوری زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه‌های اجتماعی نظیر واتس‌اپ، وایبر و تانگو شده اقدام عاجل صورت پذیرد در غیر این صورت قوه قضائیه در راستای وظایف ذاتی خود نسبت به مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دارای محتوای مجرمانه اقدام مقتضی به عمل می‌آورد."

زمانی که ویچت به دلیل رد و بدل محتواهای مجرمانه مسدود شد، همه چشم‌ها به واتس‌آپی دوخته شد که توسط فیسبوک خریداری شد! با اعلام این خبر زمزمه‌های فیلتر شدن واتس‌آپ به دلیل جاسوسی بودن نرم افزار قوت گرفت تا زمانی که محسنی اژه‌ای ضرب‌الاجلی یک ماه را برای وزیر ارتباطات نسبت به مسدودسازی این شبکه داد.

اما سوال اینجاست چرا لاین محبوبترین مسنجر داخل کشور که امکاناتی چندین برابر بیشتر از واتس‌آپ، وایبر و تانگو دارد در لیست مسدودسازی قرار نمی‌گیرد؟
لاین جاسوسی نیست یا در آن محتواهای مجرمانه رد و بدل نمی‌شود؟
چرا کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بر روی واتس‌آپ و وایبر متمرکز شده و حضور خطرناکتر نرم افزارهای دیگر را کمرنگ کرده است؟

قاعدتا کسی موافق فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی در بستری سالم و فرهنگ سازی درست نیست اما این سوالات در حالی مطرح می‌شود که واتس‌آپ و وایبر با امکانات بسیار کم خود فقط ارتباطات داخل لیست مخاطبین تلفن همراه را تقویت کرده‌اند و به عبارتی دیگر کار پیامک متنی و تصویری را برای کاربر انجام می‌دهند و مانند دیگر نرم افزارهای پیام رسان همچون لاین برای دوستیابی ایجاد نشده‌اند.

مقالات دیگر sepahna 2 966 بازدید 0 نظر پرینت
  • +5

دیدگاه خود را ثبت کنید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :